صفحه اصلی > معرفی > تاريخچه 
تاريخچه

تاريخچه شركت سايپاديزل:

شركت سايپاديزل در سال 1342 با انعقاد قرارداد انحصاري با شركت ماك تراكس و با نام ايران‌كاوه، فعاليت خود را با مونتاژ كاميون‌هاي ماك و ساخت انواع تريلر آغاز نمود.

تعداد كاميون‌هاي توليدي ايران‌كاوه طي مدت همكاري با شركت ماك‌تراكس تا سال 1357 بالغ بر 7500 دستگاه گرديد.

پيرو پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و به دنبال توقف توليد كاميون‌هاي ماك در سال 1357، شركت سايپاديزل به‌منظور بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي موجود و ايجاد اشتغال، مونتاژ ساير وسايل‌نقليه در بخش‌ حمل‌ونقل جاده‌اي بار و مسافر را در دستور كار خود قرار داد.

انعقاد قرارداد توليد تريلرهاي كفي با شركت گوشا يوگسلاوي، از ديگر اقدامات برجسته سايپاديزل در سال  1362 بود. همچنين در سال 1363پس از بررسي‌هاي انجام‌شده درخصوص راه‌اندازي خط جديد توليد كاميون، قرارداد ساخت و توليد كاميون‌هاي ولوو F12 با شركت ولوو تراكس منعقد گرديد. اين انتخاب منجر شد علاوه بر فروش موفق محصولات سايپاديزل در بازار داخل، استقبال خوبي از اين محصولات در بازارهاي خارج شود و به اين ترتيب در سال 1371 تقدير نامه صادرات را از معاونت اقتصادي بازرگاني وزارت صنايع وقت دريافت نمايد.‌

به ‌موازات ايجاد و تعميق همكاري تجاري با يكي از معتبرترين شركت‌هاي فعال در صنعت توليد خودرو‌هاي تجاري، دانش و توانمندي‌هاي كاركنان شركت توسعه مي‌يافت به‌گونه‌اي كه از سال 1374 فعاليت‌هاي طراحي كاميونت بادسان با هدف برون‌رفت از تك‌ محصولي بودن و تأمين نياز بازار در اين رده از محصولات، توسط كارشناسان شركت و همكاري شركت رنو فرانسه آغاز گرديد و در سال 1375 پروانه واحد تحقيق و توسعه از وزارت صنايع دريافت شد.

سايپاديزل همچنين، در سال 1376 شركت كاوه‌خودرو سايپا را با هدف طراحي،‌ تأمين و ساخت قطعات و مجموعه‌هاي مورد نياز براي تغذيه خطوط توليدي شركت سايپاديزل تأسيس نمود. همزمان با اين پيشرفت‌ها، فرآيندهاي مديريتي سازمان مبتني بر الزامات استانداردهاي مديريت كيفيت (ISO 9002:1994طرح‌ريزي گرديد و در سال 1376 شركت سايپاديزل در زمره نخستين شركت‌هاي خودروساز، موفق به دريافت گواهينامه مذكور با دامنه شمول ساخت و مونتاژ محصول F12 و لوح تقدير كميته حفاظت ايمني و بهداشت از اداره كل كار و امور اجتماعي گرديد.

سايپاديزل همچنين، در سال 1377 به‌منظور توسعه و متمركز نمودن فعاليت‌هاي توليدي انواع تريلر و اتاق‌بار شركت ايران‌كاوه سايپا را تأسيس نمود. نظام‌مند شدن اين فعاليت‌ها و تعهد مديريت درخصوص نگهداري و بهبود مستمر سيستم‌ مستقر شده مديريت كيفيت موجب شد در سال 1377 فرآيندهاي طراحي، ‌ساخت و مونتاژ تريلر كفي و چادري به دامنه شمول گواهينامه قبل اضافه شود و گواهينامه ISO 9001:1994 اخذ گردد.

در روند توليد مطمئن طي سال‌هاي 1363 تا 1380، توليد كاميون‌هاي ولوو NL12 و F12 به ميزان بيش از 10000 دستگاه و با حدود 52% خودكفايي حاصل گرديد و در سال 1378 براي بار دوم تنديس صادركننده نمونه را از رياست جمهور وقت دريافت كرد.

 با توجه به تعداد رو به رشد محصولات سايپاديزل،‌ لزوم خريد شركت خدمات فني رنا كه از سال 1336 تجربه واردات و تعميرات خودروهاي سنگين و ماشين‌آلات كشاورزي را داشت، كاملاً احساس مي‌شد. به اين ترتيب شركت سايپاديزل در سال 1379 با هدف ارائه خدمات پس از فروش به مشتريان خود،‌ سهام اين شركت را بطور كامل در اختيار گرفت. و تنها يكسال بعد يعني سال 1380 ضمن دريافت لوح تقدير واحد نمونه صنعتي،‌ توانست لوح تقدير و رتبه برتر خدمات پس از فروش خودروهاي تجاري را از مؤسسه بازرسي كيفيت و استاندارد ايران دريافت نمايد.

اما در پي وضع استانداردهاي زيست‌محيطي موسوم به استانداردهاي «يورو» توسط اتحاديه اروپايي و عدم تجهيز كاميون‌هاي شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران به موتورهاي داراي استانداردهاي آلايندگي، شركت سايپاديزل به عنوان ركني اساسي در صنعت حمل‌ونقل جاده‌اي با قريب به نيم‌قرن تجربه در اين صنعت، با درك صحيح از شرايط و با عنايت به نقش خطير خود در فائق ‌آمدن به بحران حاصل از عدم مجوز تردد كاميون‌ها در جاده‌هاي اروپايي، اقدامات گسترده‌اي را آغاز نمود و سرانجام پس از انجام بررسي‌ها و مذاكرات مقدماتي و انعقاد قرارداد جديد با شركت ولوو تراكس، نسل جديد كاميون‌هاي ولوو مدل FH12 و NH12 را جايگزين محصولات قبلي خود نمود.

 به‌موازات اين فعاليت‌ها و با هدف جلب رضايت كليه ذينفعان، در سال 1380 استراتژي توسعه نظام‌هاي مديريتي و مسير تعالي براي نهادينه كردن مفاهيم مديريت كيفيت جامع (TQMرا در قالب نسخه اول استراتژي فناوري اطلاعات تدوين كرد.

در سال 1381 براي بار دوم موفق به دريافت لوح تقدير و رتبه برتر خدمات پس‌از فروش خودروهاي تجاري از مؤسسه بازرسي كيفيت و استاندارد ايران شد. همزمان با اين موفقيت و در راستاي مسير طرح‌ريزي شده تعالي و استراتژي‌هاي فناوري اطلاعات، فرآيندهاي سازمان مهندسي مجدد شد. نقشه تعاملات فرآيندها در نظامنامه سيستم‌هاي مديريتي شركت ترسيم گرديد، فعاليت‌هاي گسترده‌اي براي تأمين بسترهاي لازم و پياده‌سازي سيستم‌هاي كاربردي مورد نياز به‌صورت يكپارچه و در قالب يك ERP توسعه يافته ايراني صورت پذيرفت، فرآيند اطلاع رساني الكترونيك كه در امر بازاريابي و تبليغات و نيز فرهنگ‌سازي موثر بود، با فراهم آوري امكانات سخت‌افزاري و شبكه ارتباطي شركت توسعه يافت و همچنين اقدامات مورد نياز براي استقرار سيستم‌هاي مديريت محيط زيست پيگيري شد، به‌گونه‌اي كه در سال 1382 شركت موفق به اخذ همزمان گواهينامه‌هاي ISO 9001:2000 و ISO 14001در دامنه شمول ساخت و مونتاژ محصول FH12 گرديد و لوح تقدير اقتصاد سبز را از خانه صنعت و معدن دريافت نمود، همچنين براي سومين بار موفق به دريافت لوح تقدير و رتبه برتر خدمات پس‌از فروش خودروهاي تجاري از مؤسسه بازرسي كيفيت و استاندارد ايران شد.

 توسعه اقتصادي كشور طي سال‌هاي 1382 و 1383 و پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته درخصوص افزايش تقاضاي بازار خودروهاي تجاري،‌كميته راهبري را برآن داشت كه استراتژي‌هاي توسعه‌اي را اتخاذ نمايد و علاوه بر گسترش تنوع محصولات به 14 نوع، زيرساخت‌هاي لازم براي ايجاد و تحقق ظرفيت توليد 25 هزار دستگاه در سال را فراهم آورد. بر اين اساس ضمن انعقاد قرارداد با شركت رنو فرانسه براي توليد انواع كاربري‌هاي كاميون ميدلام و توليد كاميون جديد شركت ولوو مدل FM9، سالن‌هاي توليدي خود را به جديدترين تكنولوژي‌هاي لازم براي توليد به‌روزترين محصولات اروپايي مجهز نمود و با طراحي خطوط توليد انعطاف‌پذير، قابليت تقسيم‌بندي سهم توليد هريك از محصولات را‌ با توجه به نياز بازار فراهم كرد،‌ به‌اين منظور با خريد بخشي از مساحت كارخانه كفش ملي سابق، ‌فعاليت‌ها و فرآيندهاي فروش در آنجا متمركز گرديد. به اين ترتيب از سال 1383 شركت سايپاديزل توان توليد رده‌هاي مختلف محصولات تجاري باري (از 6 تن تا 200 تن) با ظرفيت 20 هزار دستگاه در سال و انواع محصولات تجاري مسافري (ميني‌بوس 17 تا 25 نفره و ميدي‌باس 29 تا 33 نفره) با ظرفيت 5000 دستگاه در سال را دارد.

 به موازات تحولات مذكور و در راستاي مسير تعالي طرح‌ريزي شده،‌ فرآيندهاي سازمان با لحاظ نمودن الزامات استاندارد مديريت ايمني و بهداشت شغلي بازنگري شد و استفاده منظم از مدل‌هاي ارزيابي سيستم مديريت كارخانه نيسان(NPMSو مدل تعالي EFQM براي شناسايي نقاط قوت و زمينه‌هاي قابل بهبود سازمان و با هدف حصول اطمينان از موفقيت شركت در تحقق مفاهيم مديريت كيفيت فراگير در دستور كار قرار گرفت. مجموعه اين تلاش‌ها موجب اخذ گواهي‌نامهOHSAS 18001 شد و يكپارچگي سيستم‌هاي مستقر شده باعث گرديد اولين گواهي‌نامه سيستم مديريت يكپارچه (IMS)در سطح خودروسازان ايران نصيب شركت سايپاديزل شود. اخذ گواهي تعهد به تعالي از فرآيند جايزه ملي بهره‌وري و تعالي سازماني،‌ دريافت لوح تقدير واحد نمونه صنعتي براي دومين بار و همچنين اخذ لوح تقدير و رتبه برتر خدمات پس‌از فروش خودروهاي تجاري از مؤسسه بازرسي كيفيت و استاندارد ايران براي بار چهارم از ديگر افتخارات و دستاوردهاي سال 1383 مي‌باشند.

در سال 1384 و در راستاي تحقق چشم‌انداز خود مبني بر كسب حداكثر سهم‌بازار خودروهاي تجاري‌‌باري در ايران و همچنين پاسخگويي به انتظارات بخشي از بازار كه نيازمند خودروهاي ارزان‌تر مي‌باشد، استراتژي «ايجاد همكاري‌هاي تجاري با شركت‌هاي چيني» را اتخاذ نمود. در اين راستا پس از انجام سلسله مطالعات و بررسي‌هاي گسترده در خصوص قابليت‌هاي محوري شركاي بالقوه چيني، دو شركت «فوتون» (در رده محصولات سبك) و «دنگ‌فنگ» (در ردة محصولات سنگين) انتخاب شدند. به‌موازات اين تصميم همكاري‌هاي تجاري با شريك اصلي، از طريق توليد محصولات ديگري از شركت ولووFH16 و(FM12 توسعه يافت و تنوع محصولات سايپاديزل را تا 21 نوع محصول (با كاربري‌هاي مختلف) ارتقا داد.

حمايت مديريت سازمان از اجراي برنامه‌هاي بهبود منتج از خودارزيابي‌ها و تلاش كليه كاركنان در تقويت توانمندي‌هاي شركت و به تبع آن روند رو به رشد نتايج در كليه زمينه‌ها،‌ موجب ارتقاي سطح تعالي سايپاديزل در سال 1384 و كسب تقديرنامه تعالي از فرآيند جايزه ملي بهره‌وري و تعالي سازماني شد. كسب رتبه اول و تنديس جايزه تعالي گروه سايپا،‌ اخذ لوح جشنواره توليد ملي از خانه صنعت و معدن و دريافت لوح تقدير و رتبه برتر خدمات پس‌از فروش خودروهاي تجاري از مؤسسه بازرسي كيفيت و استاندارد ايران براي پنجمين سال پياپي از ديگر افتخارات كسب شده سايپاديزل در اين سال مي‌باشد.

حضور مستمر و مؤثر سايپاديزل در بازارهاي خارج و همچنين توجه ويژه به ارائه خدمات پس از فروش افتخارات ديگري را در سال 1385 براي شركت سايپاديزل به ارمغان آورد. در اين سال سايپاديزل براي سومين بار به‌عنوان صادركننده برتر شناخته شد و به اين‌ جهت از سازمان گسترش و نوسازي تقديرنامه ويژه‌اي دريافت نمود و بار ديگر لوح تقدير و رتبه برتر خدمات پس‌از فروش خودروهاي تجاري را از مؤسسه بازرسي كيفيت و استاندارد ايران اخذ كرد.

در سال 1386 نسل جديد خودروهاي شركت دنگ فنگ موسوم به T375 را جايگزين محصولات قبلي اين شركت كرد و توليد محصولات ارتقا داده‌شده شركت ولوو تنوع محصولات خود را به 29 نوع رساند. همچنين در اين سال توانست با انجام اقدامات لازم براي نگهداري سيستم‌هاي مديريتي مستقر شده، ‌ازجمله انجام نظام‌مند خودارزيابي‌ها و مميزي‌هاي داخلي، ‌پايش منظم شاخص‌ها و بهبود مستمر فرآيندها، همزمان با تمديد گواهينامه‌هاي نظام‌هاي مديريتي خود ISO 9001)و ISO 14001و(OHSAS 18001 دامنه شمول آنها را به توليد و مونتاژ كاميون‌هاي ولوو و رنو توسعه دهد.

شركت سايپاديزل امروزه با تنوع محصول گسترده و با عرضه كاميون در تمامي بخش‌هاي سبك، متوسط، نيمه‌سنگين و ‌سنگين در بيش از 35 مدل و همچنين انواع تريلر و اتاق بار، با سربلندي قادر به پاسخگويي به نيازهاي مشتريان و جلب رضايت ايشان باشد.

كسب مقام اول خدمات پس از فروش از مؤسسه بازرسي كيفيت و استاندارد ايران براي 7سال پياپي و كسب عنوان دومين شركت برتر صادركننده در ميان شركت‌هاي زيرمجموعه سازمان گسترش و نوسازي و اختصاص بيش از80 درصد از صادرات كل گروه خودروسازي سايپا در سال 1387، نه تنها جايگاه شركت سايپاديزل را به عنوان شركت بلامنازع پيشروي بازار داخلي در بخش كاميون و تريلر تثبيت نموده، بلكه دورنماي روشني را در بازارهاي منطقه براي اين شركت ترسيم نموده است.

 در سال 88 شركت سايپاديزل به منظور تامين نياز ناوگان مسافري اقدام به افتتاح خط توليد ميدي‌باس F33 در شركت ايران كاوه سايپا نمود. همچنين به دنبال كسب عنوان برتر در خدمات پس از فروش براي هشتمين سال پياپي سعي بر توسعه اين بخش نموده و اقدام به افتتاح بزرگترين مركز خدمات پس از فروش خودروهاي سنگين در تهران نمود. در اين سال نيز اولين خط توليد كاميون‌هاي سنگين چيني افتتاح گرديد كه در سال 89 با ارتقاي كيفي قابل توجه اين محصولات عرضه آنها با نام‌هاي البرز (كشنده، كمپرسي و باري)و الوند (كاميونت 6و 8تن) توانست علاوه جلب رضايت مشتريان، سهم قابل توجهي از بازار داخلي را به خود اختصاص دهد كه با تلاش فراوان متخصصان و كارشناسان در سال 89 محصولات اين شركت شاملFH ،FMو MIDLUM در محدوده كيفي خيلي خوب و محصولات البرز، بادسان و الوند در رده خوب قرار گرفتند به طوريكه محصولFH توسط موسسه بازرسي و كيفيت و استاندارد ايران به عنوان با كيفيت ترين كاميون در كشور معرفي گرديد.

توليد اولين كاميون ملي با نام كاوه (KT420) در رده(كشنده، باري و كمپرسي) وهمچنين كسب عنوان برتر خدمات پس از فروش براي نهمين سال متوالي افتخاري ديگر براي شركت سايپاديزل را رقم زد.

در سال 90 كسب نمره طلايي كيفيت ولوو و توليد با كيفيت ترين كاميون ولوو در جهان (بر اساس ارزيابي شركت ولوو) مهر تاييدي بود بر تلاش متخصصان و كارشناسان شركت سايپا ديزل كه در سايه اهداف و استراتژي سازمان محقق شد ، همچنين كسب عنوان با كيفيت ترين توليد كننده خودرو هاي تجاري كشور و شكسته شدن ركود فروش ريالي محصولات در تاريخ حيات شركت از اهم دستاورد هاي اين دوره مي باشد.

راه اندازی نظام آدیت فرآیند و ممیزی مداوم COP در جهت ارتقاء کیفیت محصولات، کاهش هزینه ها ، ضایعات و همچنين افزایش ‌بهره‌وری تولید منجر به  ثبت ركورد تازه در عرصه كيفيت خودروسازيهاي تجاري  (باكسب نمره كيفي 21.9 توسط كاميون ولوو FH  در سال 91 شد.

همچنين، در سال 91 شركت سايپاديزل موفق به ثبت ركورد بي سابقه اي در توليد و فروش خود گرديد كه اين امر، منجر به انتخاب و معرفي اين شركت بعنوان «برترين خودروساز تجاري كشور» از سوي سازمان مديريت صنعتي شد كه برگ زرين ديگري را براي سايپاديزل رقم زد.

در سال 92 با توجه به تحريم هاي ظالمانه كشورهاي غربي بر عليه ايران و متعاقباً قطع همكاري شركت ولوو تراكس بعنوان اصلي ترين شريك تجاري سايپاديزل با اين شركت، توليد محصولات غير اروپايي همزمان با افزايش كيفيت در دستور كار كيمته راهبري سايپاديزل قرار گرفت كه توليد بيش از 1300 دستگاه از انواع محصولات و نيز رشد مناسب كيفي در محصولاتي چون البرز، الوند، كاوه و ... از جمله فعاليتهاي سايپاديزل در سال 92 به شمار مي آيد.

همزمان با روي كار آمدن دولت يازدهم و عزم راسخ مسئولين نظام براي رفع مشكلات اقتصادي بويژه در امر توليد و همچنين ايجاد ثبات در نرخ بازار ارز، افزايش توليد در دستور كار گروه خودروسازي سايپا قرار گرفت كه در اين بين سايپاديزل نيز با توجه به ظرفيتهاي مناسب خود و نيروي انساني متخصص و توانمند، با توليد بيش از 5000 دستگاه در سال 93 و افزايش كم سابقه فروش خود، ضمن كسب جايگاهي مناسب در سهم بازار خودروهاي تجاري، سالي موفق و پربار را رقم زد.

همچنين، با تلاشهاي بي شائبه مديران ارشد سايپاديزل و نگاه هوشمندانه ايشان به مقوله آغاز مجدد همكاري با شريك اصلي سايپاديزل يعني ولوو تراكس سوئد، به حمدالله بار ديگر مقدمات حضور محصول پرطرفدار ولوو در ايران فراهم گرديد و قرارداد همكاري مجدد توليد محصولات ولوو در كشور، به امضاء طرفين رسيد.

گفتني است، شركت سايپاديزل، در حال حاضر با همكاري تنگاتنگ با شركاي تجاري خود نظير: ولوو، دانگ فنگ، فوتون و ... در تمام رده هاي كاربري داراي محصولاتي متنوع و همگام با آخرين تكنولوژي روز دنيا مي باشد.